ReklamDiğer kategori

Eğitim


eğitim
5,6,7 ve 8 sınıfların tüm dersleri ve tüm konuları...Google Türkiye'de en çok aranan terimi açıkladı


google en çok aranan 2017
2017’nin son günlerinde dünyada genel arama kategorisinde en çok aranan terim “Irma Kasırgası” oldu. Maksimum aranan birey kategorisinde cinsel tacizleri ortaya çıkan adların fazlalığı göze çarparken, en çok aranan aygıt iPhone 8 oldu. Despacito dünyanın maksimum aradığı şarkı olurken, TV programları sıralamasında zirveye Stranger Things yerleşti.


PageRank nasıl yükseltilir? kesin sonuç


pagerank
PageRank, arama motorları tarafınca yapılan çeşitli algoritmalar tarafından ölçülmektedir. PageRank, sitenizde yer alan bağlantı sayısına göre değerlendirilmektedir. Bu bağlantılar içinde şunlar bulunmaktadır: Backlinkler. Gelen bağlantılar (Inbound links). Dahili linkler (Internal bağlantı). Harici linkler (External links). No-Follow niteliğindeki linkler. Do-Follow niteliğindeki bağlantılar. Google ve öteki PageRank siteleri bu linkleri incelerler ve siteye 1-10 arası bir değer verirler. Bu değeri yükseltmek için aşağıda yer edinen önemli yöntemden faydalanabilirsiniz. PageRank değeri iyi mi Yükseltilir? Yüksek Kaliteli İçerik

Reklam

seo nedir nasıl yapılır kesin sonuç


seo
SEO Nedir? Eğer SEO nedir diye wiki’de bir araştırma yapmış olursanız aşağıdaki anlatımla karşılaşacaksınız, ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON) ARAMA MOTORLARININ WEB SAYFALARINI DAHA rahat BİR ŞEKİLDE TARAMASINA OLANAK SAĞLAYAN TEKNİK DÜZENLEMELERDİR. İNGİLİZCE KISACA “SEO” (SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON) OLARAK İFADE EDİLMEKTEDİR. BUNUNLA BİRLİKTE ARAMA MOTORLARI, ARAMA SONUÇLARINI LİSTELERKEN ALGORİTMİK YANİ MATEMATİKSEL BİR YAPI KULLANMAKTADIR. Bu yüzden WEB GELİŞTİRİCİLERİ; YAZMIŞ OLDUKLARI SAYFALARI BU AYRINTIYA DİKKAT EDEREK OLUŞTURMAK DURUMUNDADIR. İNTERNETİN EKONOMİK ANLAMDAKİ GÜCÜNÜN ARTMASI NETİCESİNDE HIZLA YAYGINLAŞMAYA BAŞLAMIŞTIR. Aslına bakarsanız yukarıdaki ifade kısmen doğru. Neden kısmen bulunduğunu anlatacağım sadece öncellikle arama motorlarının şu demek oluyor ki tarihçesine bakalım, baymadan tabi ?? Arama Motorlarının vakitı İlk arama motoru 1990 senesinde karşımıza çıktı, adı Archie. Archie, bildiğimiz arama motorlarından çok değişikydı ve bir tek dosya arama işlerinde kullanılabiliyordu. Doğrusu bilgisayarınızda bir dosya aramak şeklinde düşünebilirsiniz. İnternette yer edinen websitelerin...


Bilgisayar Nedir? Nasıl Kullanılır? iç donanımlar nedir?


Bilgisayar Nedir? Nasıl Kullanılır? iç donanımlar nedir?
Çok hızlı işlem yapma özelliğine haiz, büyük detayları çok ufak alanlarda saklayabilen ve istendiğinde bu bilgilere çok kısa zamanda ulaşabilen, elektrikle çalışan Elektronik bir cihazdır. Program çalıştırmaya yarayan bir makine de denilebilir. Bilgisayarlar ayrı işlevleri olan bir çok parçadan meydana gelmiştir ve bu parçaları yönetmek bilgisayarda bulunan özel programlar aracılığıyla gerçekleşir. Bu programlara "İşletim Sistemi" adı verilir. Anlaşılacağı üzere, bilgisayar ve işletim sistemi ayrılmaz bir bütündür. Bu sebepten bizler bilgisayarları iki bölümden inceliyoruz; Bilgisayardaki elektronik parçaların tamamına "Donanım", bilgisayarda kullanılan programların tüm bunlarna da "Yazılım" diyoruz. Bilgisayarlar "Temel Birimler" adı verdiğimiz 4 ana sistemden oluşur.


Blog Nasıl Açılır Ve Para Kazanılır?


Blog Nasıl Açılır Ve Para Kazanılır?
blog yazarak para kazanmak ne olursa olsun mümkün. Bunu bir ek gelir olarak yapanalarda var, benim şeklinde işinden istifa edip tam zamanlı olarak yapanlarda. Yazar Olmak: Yayımcılar / Yayımevleri sizce tanınmayan birinin kitabını mı yayımlar yoksa hali hazırda binlerce fert tarafından okunan ve takip edilen birinin mi ? Tabii ki tanınan birinin. Sebebi ise basit. Çünkü sizi tanıdığı olan insanlara kitap satması çok daha basit olacaktır. Blog oluşturmak ise bu işin ilk basamağıdır. ( Örneğin pucca ) İşinizi Büyütmek: Bugün en büyük şirketlerin bile blog sayfaları mevcut. Niçin ? Çünkü sattığı ürünü pazarlıyor da ondan. Örneğin uçak bileti satan bir web sitesi gezilecek en ucuz ülkeler diye blog yazısı hazırlıyor ve google’dan bu blog içeriğine aldığı trafiğe aynı yazı içerisinde o ülkeler için tayyare bileti satmaya çalışıyor. Bir tek Yazın: Blog oluşturmak için illa bir amacınızın olmasına gerek yok. Yazmayı seviyor, duygularınızı, düşüncelerinizi insanlarla paylaşmayı seviyorsanız da blog yazabilirsiniz. Böyle bir potansiyeli ciddi anlamda vardır ki şurada, bahsettiğim değişim potansiyeli gerçek örnekleri ile beraber çok net bir şekilde anlatılmış.


Yeni Başlayanlar İçin 9 SEO Önerisi


seo
SEO ile ciddi anlamda ilgilenmeye karar verdiyseniz, işin “teknik” kısmı sizi artık korkutmuyorsa, bu yazımız tam da size göre! Hem pratik, hem de SEO’nun daha teknik detaylarına kolayca hakim olabileceksiniz. “Teknik SEO” diyoruz çünkü kapsadığı küçük nüanslarla, arama motoru optimizasyonunun aslında en eğlenceli kısmıdır! Kritik düşünmeye, problem çözmeye yatkınlığınız varsa, hatta bundan ayrı bir zevk alıyorsanız, SEO teknikleri ilgi alanınızda demektir! Aşağıdaki teknikleri uygulayarak, web sitenizi sıralamalarda çok daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz. 1.Site Hızı Önemlidir Çoğu kişi, web siteleri biraz yavaş açıldığında kullanıcıların buna sabır gösterebileceklerini düşünür. Halbuki işin aslı hiç de öyle değil! Site hızı, oldukça uzun bir zamandan beri Google’ın en gözde sıralama faktörlerinden birisidir. Bugün birçok kişi, web sitelerinin hızıyla ilgili bir analiz elde etmek için Google’ın “PageSpeed Insights” aracına başvuruyor. Eğer, özel olarak, mobil hız performansınızı artırmak istiyorsanız, yine Google’ın şu anda mobil odaklı yeni bir site hızı aracı olduğunu da belirtelim! Bu araç, sitenizin yüklenme hızını ölçüyor, mobil sitenizi 3G üzerinden test edebiliyorsunuz ve sitenizin mobil uyumluluğuyla ilgili size bir değerlendirme raporu da iletiliyor! 2.“Robots.Txt” Dosyalarının Konumu Önemlidir Dosyalarınızın Google botları tarafından fark edilebilir olmaları için, dosya isimlerinde mutlaka küçük harfler kullanın (robots.txt). Ek olarak, botların sitenizde “robots.txt” dosyasını fark edebileceği tek yer ana dizindir. Eğer dosya burada değilse, yokmuş gibi değerlendirirler! 3.Google Site Haritanızı Nasıl Yapılandırdığınıza Bakmaz Bu size biraz kafa karıştırıcı gelebilir. Ancak söylemek istediğimiz şu: XML kullandığınız sürece, site haritanızı dilediğiniz şekilde yapılandırabilirsiniz! Kategorilere ayırmak veya tüm yapı… Google sitenizi daima aynı şekilde “crawl” edecektir.

google'dan en hızlı index nasıl alınır?


google'dan en hızlı index nasıl alınır?
Güncel İçerik (3x hızlı indexlenme) Güncel içeriğin hepimiz Google açısından önemini biliyordur. Sitemizde hangi aralıklarla içerik yayınlanıyorsa, Google Botları’n ziyareti de ona gore şekilleniyor ve içerik güncelliği ile doğru orantıda site ziyaret sayısını belirliyorlar. sitede günde ne kadar içerik değişikliği yapılıyorsa Google o gün sitenise girmeye başlıyor. Saatte bir değişiklik varsa saatte bir Google ziyaret ediyor. İmleme Siteleri (4x hızlı indexlenme) İmleme siteleri, maksimum içerik girilen sistemlerdir. Öyle imleme siteleri vardır ki, hemen hemen dakika başı yeni bir link eklenmekte ve içerik güncellenmektedir. Google Bot hemen hemen bu sıklıkta güncellenen imleme sitelerinden çıkmamaktadırlar. Dolayısıyla yeni yazılan yazılarınızın linkini bu sitelere eklemek, Google’ın yazınızı anında farketmenizi sağlayacaktır. Doğal olarak ki burada indexleme hızı tamamiyle, imleme sitesinin güncellenme sıklığına bağlıdır. Sosyal Siteler (5x hızlı indexlenme) Doğal olarak ki, burada toplumsal sitelere genel olarak imleme siteleri dahil olsa da, onlar dışındakilerden bahsedeceğim. Özellikle Twitter, facebook, FrienFeed gibi toplumsal sitelerde son yazılarınızın linklerinin yer alması 3 ila 6 kat arasında indexlenme hızınızı arttırabilir. Bunun için Son yazılarınızı Twitter, facebook benzer biçimde uygulamalara göndermek oldukça iyi bir tercih olacaktır. Ping Siteleri (4x hızlı indexlenme) Ping siteleri, arama motorlarına yeni yayınlana yazılar hakkında veri gönderen sitelerdir. Hazır sistemlerimiz destekliyorsa otomatik ping servislerine gönderme ayarları yapılmalı. Desteklemiyorsa, Elle bu servislere yazılarımız eklenmelidir.


Google Algoritma Yenilikleri Ve 2018 Trendleri


Google Algoritma Yenilikleri Ve 2018 Trendleri
Google Algoritma Yenilikleri Ve 2018 Trendleri, 2018’de SEO ve arama endüstrisinde ne gibi yeniliklerle karşılaşabiliriz? Google’dan beklenen algoritma güncellemeleri hangileri? İşte yanıtlar! Sahte Haber (Fake News) Algoritma Güncellemelerine Hazırlıklı Olun! 2010 yıllarında Google, içerik üretiminin yükselişiyle birlikte, arama sonuçlarında çok fazla karmaşa olduğu ile ilgili şikayetler almaya başlamıştı. Hatta bu şikayetler, o kadar rahatsız edici boyutlara yükseldi ki, Google en sonunda bir açıklama yapmak zorunda kalmıştı: “Web dünyasından gelen şikayetleri net bir şekilde duyuyor ve dinlemeye devam ediyoruz. İnsanlar sürekli bir şekilde kalitesiz veya spam niteliğinde içerik üreten kaynaklara karşı daha güçlü önlemler almamızı talep ediyorlar.” Bu şikayetlerin hemen sonrasında, Şubat 2011’de Google, Panda güncellemesini hayata geçirdi. Bu güncelleme, özel olarak spam ve düşük kalitedeki içeriklerle baş edebilmek amacıyla devreye koyulmuştu. Bu başlığa böyle bir giriş yapmamızın nedeni, benzer bir süreci güncel olarak da yaşıyor olmamız! Medya kaynakları, Google’ı, son bir buçuk yıldır, sahte haberleri öne çıkardığı konusunda ciddi şekilde eleştiriyor. Danny Sullivan gibi sektörün uzman isimleri, bunu bir kriz olarak adlandırıyor. Hatta, bu krizi Google’ın şimdiye dek aramalarla ilgili yaşadığı en büyük kriz olarak tanımlıyor. Tüm bu gelişmelere karşı Google’ın tepkisiz kalmadığından, ciddi çalışmalar yürüttüğünden emin olabilirsiniz. O yüzden, içeriklerinizin güvenilirliğinden ve doğruluğundan emin olmanızda fayda var. Bu başlıkla ilgili birçok güncellemenin yolda olduğu tahmin ediliyor.

Teknik SEO'nun Geleceğinde Bizleri Neler Bekliyor?


Teknik SEO'nun Geleceğinde Bizleri Neler Bekliyor?
Teknik SEO'nun Geleceğinde Bizleri Neler Bekliyor? teknik seo Bir yandan web teknolojileri büyümeye ve gelişmeye devam ederken, teknik SEO’ya gösterilen ilgi de aynı şekilde artış gösteriyor. Peki gelecekte SEO’nun teknik tarafında ne tür yeniliklerle karşılaşacağız? Gelecekte bizleri neler bekliyor? Teknik SEO’nun yepyeni bir popülerleşme sürecine girdiğini söyleyebiliriz. 2016 yılından itibaren işaretlerini görmeye başladığımız bu trend, 2017’de de büyümesini sürdürdü. Web dünyası, eskiye kıyasla şu an çok daha kompleks bir yapıya sahip. Hatta o kadar ki, her yeni gelişmeye bir anda uyum sağlamak gerçek anlamda zor ve ekip çalışmasını gerektiriyor. İşte bu genel çerçeve içerisinde gelecekte teknik SEO’yu bekleyen yenilikler var. Birkaç tanesine deneyelim.


Tarayıcı Önbellekleme Nasıl Yapılır?


Tarayıcı Önbellekleme Nasıl Yapılır?
Tarayıcı önbellekleme önerisi web sitenizi piyasada yer alan farklı test araçları ile test ederken karşınıza sık sık çıkar. Web sitenizi ziyaret eden her kullanıcı veri alışverişinde bulunur ve bu durumda sunucunuzun daha fazla kaynak kullanmasına neden olur. Bazı web siteleri içerdikleri reklam ve görsel içeriklerden dolayı yavaş açılır. Tüm bunlar web sitenizin hızını ve doğrudan kullanıcı deneyimini etkiler. Tarayıcı önbellekleme sayesinde web sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Web sitenize yüklemiş olduğunuz dosyaları kullanıcıların bilgisayarına kaydederek her ziyaretlerinde buradan çeker. Böylelikle sunucunuzu yormaz ve açılış hızınızın artmasını sağlar. Hızlı açılan bir site kullanıcı deneyimini olumlu etkilediği için arama motorlarında site üst sıralarda yer alır. SEO açısından da önemli olan tarayıcı önbellekme yöntemlerini aşağıda sizinle paylaşacağız.


Sayfa Hızınızı Artıracak 5 Görsel Sıkıştırma Aracı


Sayfa Hızınızı Artıracak 5 Görsel Sıkıştırma Aracı
Bildiğiniz gibi bir sitenin sayfa yüklenme hızı, Google sıralamaları ile ilgili önemli bir faktör. İmajlarınıza sıkıştırma işlemi uygulayarak, bu hızı artırabilmeniz mümkün. Bu yazımızda sizlerle, imajlarınızı sıkıştırarak site ve sayfa yüklenme hızınızı artırabileceğiniz bu araçları paylaşıp, size ne tür avantajlar sağlayacağını inceleyeceğiz. Sitenizin daha hızlı açılması, sadece SEO açısından değil; kullanıcı deneyimi ve dönüşüm oranlarınızın iyileştirilmesi açısından da oldukça faydalıdır. İmaj optimizasyonunun bir diğer güzel tarafı, site hızını artırmak için yapılan birçok teknik çalışma ile kıyaslandığında, daha kolay uygulanabilir olmasıdır! Yani, bir uzman olmasanız bile siz de bu optimizasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Web sitenizdeki görselleri yeniden boyutlandırmak ve sıkıştırma işleminden geçirmek, size beklediğinizden çok daha etkili sonuçlar getirecektir. Sizlerle paylaşacağımız bu 5 farklı, ücretsiz sıkıştırma aracını ayrıca test ettik. Bir tasarımcı, içerik üreticisi veya yazar olarak; web siteleri için ürettiğiniz görsellerde bu araçları kullanmanızda büyük fayda var. Bahsettiğimiz görsel, bir logo olabilir, geçişli bir banner ya da bir info-grafik olabilir. Aynı işlemi, hepsi için uygulayabilirsiniz. 20 farklı imaj sıkıştırma aracı içerisinden seçtiğimiz en iyi 5 şunlar...


Sayfa Açılış Hızı Mobil Sıralamaları Etkileyecek!


Sayfa Açılış Hızı Mobil Sıralamaları Etkileyecek!
Sayfa açılış hızı, 2018 Temmuz tarihinden itibaren artık mobil sıralama kriterlerden biri olacak. Mobil sıralamalar üzerinde etkili olacak bu karar ile birlikte Google, bir kez daha sayfa açılış hızının önemini vurgulamış oldu. Bu gelişme ile birlikte artık mobil versiyonları yavaş açılan web sitelerin mobil sıralamaları düşecek. Google’ın aldığı bu kararla birlikte birçok web sitesinin sıralamalarında düşüler ve yükselişler yaşanacak. Değişikliğin Temmuz ayında yaşanacak olması web sitelerinin sayfa açılış hızı ile ilgili optimizasyonlara başlaması ve tamamlaması için büyük bir avantaj sunuyor. Peki bu süreçte mobilde sayfa açılış hızı ile ilgili neler yapmanız gerekir? Hep birlikte neler yapmanız ve nasıl bir süreç izlemeniz gerektiğini açıklığa kavuşturalım.

wordpress get posts nedir? nasıl yapılır?


wordpress get posts nedir? nasıl yapılır?
The most appropriate use for get_posts is to create an array of posts based on a set of parameters. It retrieves a list of recent posts or posts matching this criteria. get_posts can also be used to create Multiple Loops, though a more direct reference to WP_Query using new WP_Query is preferred in this case. The parameters of get_posts are similar to those of get_pages but are implemented quite differently, and should be used in appropriate scenarios. get_posts uses WP_Query, whereas get_pages queries the database more directly. Each have parameters that reflect this difference in implementation. query_posts also uses WP_Query, but is not recommended because it directly alters the main loop by changing the variables of the global variable $wp_query. get_posts, on the other hand, simply references a new WP_Query object, and therefore does not affect or alter the main loop. If you would like to alter the main query before it is executed, you can hook into it using pre_get_posts. If you would just like to call an array of posts based on a small and simple set of parameters within a page, then get_posts is your best option.

Youtube'da milyonlarca izlenim almak artık çok kolay!Bu yazımızda herhangi bir program veya herhangi bir hileye başvurmadan youtube videolarınızın izlenmesini arttırmak için neler yapılması gerektiği konusunda detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Youtube kanalınıza video yükledikten bir süre sonra videonuz youtube arama sonuçlarında çıkmaya başlayacaktır. İzlenme sayısı arttıkça da arama sonuçlarında daha üstlerde çıkacaktır. Videonun ön sırada çıkması elbette ki daha çok izlenme ve daha fazla kazanç demektir. Şimdi hep birlikte youtube video izlenme arttırma için gerekli adımları inceleyelim… 1- İlk bakışta ilgi çekecek video kapak resimleri hazırlayın Bir ziyaretçi youtube’da arama yaptığında çıkan sonuçlar arasında ilk baktığı şeyler video kapak resimleri olacaktır. Bu nedenle videonuz için hazırladığınız kapak resmi video içeriğini tam anlamıyla anlatan ve ilgi çekici bir biçimde hazırlanmalıdır. Yapılan araştırmalar insanların video izleme kararlarını ilk bir kaç saniyede verdiklerini ve bu süre içerisinde video kapak resminin çok fazla etkisi olduğu bilinmektedir. Size yol gösterici olabilmesi açısından hazırladığınız video konusuyla ilgili youtube araması yaparak çıkan sonuçlar arasındaki ilk videoların kapaklarını inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. 2- Kısa, öz ve ilginç video başlığı belirleyin Ziyaretçiler video kapak resminden sonra video başlığına göz atacaktır. Bu nedenle video yüklerken yazacağımız başlık kısa ve öz ama video içeriğini tam anlamıyla ziyaretçilere anlatan bir cümle olmalıdır. Çok uzun cümleler ziyaretçiyi videonuzdan uzaklaştırabilir. Video başlıklarında “en, inanılmaz, muhteşem” vb kelimeler geçmesi olumlu etki yapacaktır. Örneğin; “mobese trafik kazaları” başlığı yerine “mobeselere yansımış inanılması güç trafik kazaları” gibi bir başlık daha ilgi çekici olacaktır.

twitter'dan takipçi kazanmak artık çok kolay!


twitter'dan takipçi kazanmak artık çok kolay!
Artık neredeyse herkes Twitter'da… Ancak Twitter'da takipçi sayısını artırmak kolay değil. Elbette kimse sizden Lady Gaga ya da Barack Obama gibi milyonlarca takipçiye sahip olmanızı beklemiyor. Ancak birkaç küçük ipucu ile Twitter'da takipçi sayınızı katlamak mümkün. İşte Twitter'da takipçi sayısını artırmanın püf noktaları. 1- İlgi çekici olun Twitter'ın belki de en önemli kuralı size cevap yazılacak ya da retweet edilecek tweetler yazmak. Bunun için gündemi yakından takip etmelisiniz. Trend topic'ler hakkında yazmak iyi bir başlangıç olabilir. Aynı zamanda espirili olmaktan korkmayın. İnsanlar Twitter'da bir bakıma eğlence için var. İlgi çekici mesajlar attığınız sürece size cevap veren ve retweet edenlerin sayısının arttığını göreceksiniz. 2- Takipçilerinizi ihmal etmeyin Yazdığınız tweetlere verilen cevapları es geçmeyin. Onlara siz de geri cevap verin. İnsanlar iletişime geçmeyi severler. Onlara ilgi gösterirseniz sizin sıkı takipçiniz olacaklardır. 3- Twitter'da etkili insanları takip edin Twitter'ın ünlü kişiliklerini takip etmeyi ihmal etmeyin. Gerekirse iyi bir inceleme yaparak sık cevap veren ünlüleri takip edin. Onların tweetlerine etkili cevaplar verin, hakaretten kesinlikle uzak durun. "Akıllı" cevaplarınız günün birinde bir ünlü tarafından retweet edildiğinde bir sabah uyandığınızda takipçi sayınıza inanamayacaksınız. 4- Güncel konularda sosyal mesajlar verin Twitter'da sosyal mesaj vermekten kaçınmayın. Bir akşam Van Depremi ile ilgili etkili bir mesaj atmıştım. 5 dakika içinde onlarca yeni takipçi kazanmayı başardım. Aralarında ünlü gazeteciler de vardı. Bu yüzden konuyu bildiğinizi gösteren etkili sosyal mesajlar yazmayı es geçmeyin. 5- Retweet edin "Faydalı bilgiler" her zaman takip edilir. Bu yüzden son dakika haberleri, ödül-promosyon haberleri, insanlara sanal ortamda fayda verecek püf noktaları veren tweet mesajlarını düzenli olarak retweet edin. 6- "Mention"lara cevap verin...